nedjelja, 22. veljače 2009.



Sadnja mladih maslina


Za sadnju svakako treba pripraviti zemljište na kojem će se sadnja obaviti. Tu spada duboko oranje s pripadajućim gnojenjem zrelim stajnjakom i umjetnim gnojivom, čiji će se sastav i količina odrediti prema učinjenoj analizi zemljišta. Oranje se obavlja traktorom, u posljednje vrijeme i rovokopačem (bagerom). Primjer kako ne valja raditi. Previše je pobočnih grana i grananje počinje prenisko Primijetio sam da se pri tome ponekad radi pogreška jer se zemlja ore preduboko, pogotovo ako se to radi rovokopačem. Naime, često pri oranju neplodna zemlja (jalovina) iz dubljih slojeva dođe na površinu, a plodna s površine u dubinu. U tom slučaju sadnica svoje korijenje pušta u jalovinu, a plodna joj zemlja zbog dubine ostaje nedostupna. Sadnica zbog toga vrlo sporo napreduje.
Ako tlo nije pripravljeno oranjem, maslina se može posaditi u rupu. Što je iskopana rupa veća i dublja, to bolje. Dublja rupa ne znači da i sadnicu treba smjestiti dublje. U rupu treba staviti zrelog stajnjaka i NPK gnojiva. Neki gnojivo stavljaju na dno rupe, a neki na vrhu. Mislim da je gnojivo najbolje dobro izmiješati sa zemljom, jer tako će korijen masline najlakše doprijeti do gnojiva i najbolje ga iskoristiti. Nakon sadnje nije potrebno niti je dobro zemlju gaziti nogama da bi se istisnuo zrak. Puno je bolje sadnicu zaliti s desetak litara vode.Ne saditi predubokoSadnicu nije dobro stavljati preduboko u zemlju, pogotovo ako je tlo teško i nepropusno. Neka sadnica bude stavljena u zemlju do razine do koje je bila u vrećici (vazi) ili desetak centimetara dublje. Ako je tlo teško, neka se sadi pliće, a ako je propusno, dublje. Uz sadnicu svakako treba postaviti čvrst i ravan kolac za koji će se sadnice privezati vezivom u obliku osmice. Kolac je potreban da sadnici omogući uspravan rast, jer bi se u protivnom sadnica nagnula u smjeru kojim najčešće puše vjetar.Nakon sadnje mladu maslinu treba primjereno njegovati. U prvom redu treba joj osigurati dovoljno vlage u tlu ako izostanu kiše, što je redovito slučaj. Nije dovoljno da vlage bude samo za puko preživljavanje mlade masline. Vlage mora biti toliko da mladoj maslini omogući primjeren porast i razvitak kako bi što prije donijela rod.Vrlo je važno od samog početka brinuti se o budućem obliku krošnje. Postoje dva mišljenja o tome kako pristupiti mladoj maslini glede rezidbe. Jedno je mišljenje da se mladu maslinu ne smije rezati u prve dvije godine, jer se time remeti odnos korijena i lista, te stoga maslina kasnije dolazi na rod. Zato maslini treba ostaviti sve izboje, a onda nakon dvije godine nepotrebne izboje odrezati. Mislim da ovo mišljenje nije dobro i da ga treba napustiti. Naime, ako se pusti da izboji rastu proizvoljno, maslina će poprimiti takav oblik da će poslije biti vrlo teško postići željeni oblik krošnje ili, kako to maslinari kažu, “bit će teško maslinu ušestat”. Maslina će nepotrebno gubiti snagu za stvaranje mnogih izboja koji će se zatim kao nepotrebni i suvišni odrezati.

Oblikovanje krošnje


Drugi način njegovanja mlade masline za konačno oblikovanje krošnje polazi od toga da treba od samog početka porast masline držati pod nadzorom i usmjeriti ga za postizanje željenog oblika krošnje. Za to je potrebno da mlada maslina bude dobro razvijena, da ima jednu uspravnu granu visoku toliko da se na određenoj visini može započeti temeljno grananje. Ovo grananje neka bude na visini između 70 i 90 centimetara. Ako bi grananje bilo ispod 70 centimetara, grane bi bile preblizu tla, što bi otežalo obradu tla i berbu. Ako bi grananje, pak, počelo iznad 90 centimetara, teško bi se bilo penjati na Priprema terena za sadnjumaslinu prigodom berbe ili rezidbe. Dakle, na spomenutoj visini (70-90 cm) treba mladu maslinu prikratiti. Ispod mjesta prikraćivanja izbit će mladice koje će postati temeljne grane.Najbolje je odmah ostaviti tri bočne grane, a ostale odstraniti. Bilo bi poželjno da ove grane budu raspoređene međusobno pod kutom od 120 stupnjeva. To će u početku biti teško postići, jer maslina tjera izboje naizmjence po dva na svakom koljencu koji su pod kutom od 180 stupnjeva. No nakon što se ostave tri izboja, oni će s vremenom rasti, tako da će između njih biti približno kut od 120 stupnjeva.

KAKVOĆA SADNICA

Za uspjeh sadnje od presudne je važnosti kakvoća sadnice, koje treba nabavljati od proizvođača s jamstvom da se radi o željenoj sorti, a što se potvrđuje etiketom. Sadnica treba biti zdrava, dobro razvijena i mlada. Najbolje su tzv. jednogodišnje sadnice, koje imaju od dvanaest do osamnaest mjeseci. Sadnicu od dvije ili više godina svakako treba na vrijeme presaditi u veću vrećicu ili vazu da bi se njezin korijen mogao slobodno razviti te da se ne bi smotao u klupko.

Nema komentara:

Objavi komentar