četvrtak, 18. listopada 2012.

MALA PRAKTIČNA MAGIJA ZA SVAKODNEVNICU





Uklanjanje slomljene žarulje

Ako vam se ikada dogodilo da vam se žarulja raspala dok je još bila u lampi, ne paničarite. Pritisnite krumpir u slomljeni dio žarulje i jednostavno ćete je ukloniti bez da riskirate ozljedu.

Žig od krumpira

Ovo je primjena krumpira koja će posebno razveseliti djecu. Prerežite ga napola i izrezbarite željeni oblik. Potom žig umočite u boju i ukrasite podlogu kako želite. Jednostavno je za napraviti, a ostavlja zanimljive uzorke.

Hrana za biljke

Sigurno ste već čuli da je krumpir vrlo hranjiva namirnica za ljude. Pa, ispada da je hranjiv i za vaše cvijeće. Kada sadite biljku u zemlju, stavite manje kriške krumpira oko korijena. Dok se bude razgrađivao, oslobađat će hranjive tvari u tlo koje će pogodno utjecati na vašu biljku.

Uklonite mrlje na srebrnini

Polovicu krumpira umočite u sobu bikarbonu i time nježno trljajte srebrninu. Soba bikarbona će pomoćni da se boja obnovi, a krumpir će upiti nečistoće.

Vrući i hladni oblozi

Ovisno o tome što vam je potrebno, možete napraviti oblog od krumpira i tretirati oboljeli dio tijela. Ako vam treba hladni oblog krumpir stavite u hladnjak, a ako vam treba topli stavite ga u mikrovalnu. Vaša leđa i koljena će vam kasnije zahvaljivati. Krumpirom (sobne temperature) možete skidati i temperaturu - stavite krišku krumpira na tabane, dlanove i na čelo te pustite da izvlači toplinu s površine tijela dok ne postane suh.




SODA BIKARBONA ČESTO JE PODCIJENJENA, A ODLIČNA JE ZA MNOGE STVARI U DOMAĆINSTVU. OSIM ŠTO MOŽE POMOĆI DA VAŠI MUFFINI BUDU MEKANIJI, EVO ZA ŠTO JE JOŠ DOBRA.



Moćno sredstvo

Začudit ćete se što sve možete očistiti limunom..

● Ako stavite jednu žličicu sode bikarbone u vodu u vazu u kojoj držite cvijeće, cvijeće će zadržati svježinu.

● Stavite otvorenu posudu sode bikarbone u hladnjak za apsorbiranje mirisa.

● Pospite malo sode bikarbone u pepeljaru, smanjit će neugodan miris i spriječiti tinjanje.

● Vjerovali ili ne, soda bikarbona eliminira neugodne mirise iz čizama, cipela, čarapa. Dovoljno je posuti malo sode na njih.

● Poboljšajte miris spužvama za pranje tako što ćete ih namočiti u vodu sa sodom bikarbonom.

● I vaš usisavač će se oporaviti od neugodnih mirisa ako usisate u njega malo sode bikarbone.

● Skrućene kistove namočite u vodu te dodajte žličicu sode bikarbone i malo octa da dlačice kistova omekšaju.

● Soda bikarbona tjera mrave i žohare. Pospite malo praha na mjesta gdje se pojavljuju.

● Zasladite domaće rajčice tako što ćete posuti malo sode bikarbone na zemlju uz stabljiku rajčica.

● Ako želite da vaš omlet bude pjenastiji, dodajte žličicu sode na svaka tri jaja.

● Sodu bikarbonu možete koristiti i za čišćenje WC-školjke. Dodajte čašicu sode bikarbone u vodu, ostavite sat vremena i isperite. Očistit će je i ukloniti neugodne mirise. A možete je koristiti i za pranje umivaonika i kada, savjetuju na stranici lifehackery.com.

● Dodajte žličicu sode bikarbone u perilicu za suđe i nečistoće će se lakše ukloniti.



OD DEZINFEKCIJE MIKROVALNE DO ČIŠĆENJA KANTE ZA SMEĆE I POLIRANJA ŽLICA I VILICA, LIMUN JE PRAVA ZVIJEZDA ZA ČIŠĆENJE DOMA! EVO KAKO GA SVE MOŽETE ISKORISTITI.


Zaboravite na trenutak sredstva za čišćenje ispod vašeg sudopera jer u vašem hladnjaku zasigurno imate jedno moćno sredstvo - limun!

Limun, koji hrani i koktelima može dati još bolji ukus, također je blago ali vrlo učinkovito sredstvo za čišćenje.

Što to ima u limunu?

Zbog visokog sadržaja kiseline, limun ima snažan antibakterijski učinak. Njime možete suzbiti uobičajene kućanske bakterije, tvrdi Julie Edelman, autorica knjige The Accidental Housewife: How to Overcome Housekeeping Hysteria One Task at a Time.

Evo kako možete učiniti da limunom odmašćujete, osvježavate i još puno više:

Dajte metalu sjaj

Kada je u pitanju mesing, bakar i krom, nikakve kemikalije neće dobro doći kao limun. Namočite pribor za jelo u vodu s polovicama limuna, ostavite neko vrijeme, izvadite i obrišite pribor. Ako želite ekstra sjaj, jednu polovicu limuna prije nego je stavite u vodu namočite u sol.

Dezinficirajte mikrovalnu

Neugodan miris nakon pečenja kokica ili grijanja pizze u mikrovalnoj možete jednostavno ukloniti. Narežite limun na tanke kriške, kriške stavite u zdjelu, ulijte vodu pa stavite da se 'kuha' u mikrovalnoj oko jedne minute. Limunska kiselina će ubiti bakterije, a limunov miris će djelovati kao ovlaživač i osvježivač. Nakon toga prebrišite unutrašnjost mikrovalne krpom.

Očistite kupaonicu

Umjesto da metalne ručke za ručnike, pipe i ostale slične stvari u kupaonici tretirate abrazivnim sredstvima, koristite za čišćenje limun. Sok od 5-6 limuna ulijte u neku praznu sprej-bocu i tome poprskajte sve što želite očistiti. Limunska kiselina razgrađuje naslage kamenca i otapa prljavštinu. Osim toga djeluje i antibakterijski i antiseptički.

Ručno pranje posuđa

Ako vam ikada ponestane sredstva za pranje suđa, limun može poslužiti. Na krišku limuna stavite sodu-bikarbonu i ribajte! Vidjet ćete kako se masnoća otapa, lonci i tave dobivaju sjaj, a i vaše ruke fino mirišu.



Dezodorirajte rublje

Dodajte samo jednu žličicu soka od limuna među sredstvo za pranje rublja kada ga stavite u perilicu i osigurat ćete osjećaj čistoće i svježine čarapama i drugoj odjeći.

Operite prozore

Četiri žlice soka od limuna pomiješane s vodom odlična je kombinacija za pranje prozora. Snažna limunska kiselina otapa prljavštinu i vodene mrlje, a prozore ostavlja bliješteći čistima.

Očistite dasku za rezanje

Prepolovite limun, utrljajte sok na površinu daske za rezanje i ostavite desetak minuta da djeluje. Mrlje i razni mirisi će biti uklonjeni, a i bakterije. Na kraju polovicama limuna dobro još jednom istrljajte površinu daske i ispetite vodom.

 




Prema istraživanju NASA-e, pojedine sobne biljke u roku od 24 sata mogu ukloniti i do 90 posto različitih toksičnih tvari iz prostorija u kojima boravimo. Saznajte o kojim je točno kućnim biljkama riječ i gdje ih u domu treba postaviti kako bi bile djelotvorne.

Kućne biljke, osim što ukrašavaju naš dom, vrijedne su čuvarice našega zdravlja. One pročišćavaju zrak, upijaju elektromagnetska zračenja, umanjuju stres, šire pozitivnu energiju, štite nas od buke, uljepšavaju prostor, suzbijaju neugodne mirise, a od nas traže samo malo vremena i pažnje.

Biljke pročišćuju i osvježuju zrak tako što filtriraju ugljični dioksid koji izdišemo, kao i razne toksične tvari prisutne u zatvorenom prostoru, a proizvode kisik.

Čudotvorne sobne biljke

Jedno od zanimljivih istraživanja vezanih uz uporabu sobnih biljaka u svrhu pročišćavanja i osvježavanja zraka provela je NASA ranih 90-tih godina prošlog stoljeća.

Svaka od testiranih biljaka, u razdoblju od 2 godine, na uobičajeni je način uzgajana u zasebnoj komori od pleksiglasa, u klimi kakva prevladava u domu ili u uredu.

U te komore, svakodnevno bi se ubacila točno određena količina zagađivača, a nakon 24 sata, izmjerila bi se količina štetnih tvari u zraku, te usporedila s količinom izmjerenom prije zagađivanja.

Rezultati su bili iznenađujući. Vjerovali ili ne, pojedine sobne biljke, u roku od 24 sata, mogu ukloniti i do 90 posto različitih toksičnih tvari iz prostorija u kojima živimo ili radimo.

Evo tih čudotvoraca:

• gerber

• margarita

• krizantema

• afrička ljubičica

• orhideja

• filodendron

• sanseverija

• dracaena (drvo života)

• spathyphillum (mirni ljiljan)

• bršljan

• aloa vera

• različite vrste palmi

• paprat

•čuperasti klorofit (Chlorophytum Comosum)

Od brojnih zagađivača zraka kojima smo svakodnevno izloženi unutar zatvorenog prostora, posebno je važno istaknuti formaldehid. Ima ga u pjenama za izolaciju, ljepilu, iverici, plastici, papirnatim maramicama i ubrusima, sagovima, zavjesama, osvježivačima prostora, sredstvima za čišćenje, dezodoransima, lakovima za nokte i u brojnim proizvodima za njegu lica, tijela i kose. Iz tog razloga, izuzetno je preporučljivo u prostor u kojem boravimo unijeti biljke poput filodendrona, aloe vere i sanseverije.

Osim što pročišćavaju zrak od toksičnih tvari, biljke ga također oplemenjuju negativnim ionima, koji kronično nedostaju u zatvorenom prostoru.

Negativni ioni uvelike poboljšavaju lošu kvalitetu zraka, uzrokovanu rasvjetom, grijanjem i djelovanjem klimatizacijskih i brojnih električnih uređaja.

Istraživanja potvrđuju da negativni ioni značajno utječu na naše zdravlje: vitaliziraju stanice, poboljšavaju rad metabolizma, koncentraciju i budnost, povećavaju otpornost prema bolestima, iznimno dobro pomažu kod glavobolje, alergije i astme.

Gdje smjestiti biljku u domu?

Po feng shuiju, pravilnim odabirom i smještajem biljaka unutar prostora u kojem boravimo, možemo poboljšati zdravlje, te postići neophodan sklad uma, duha i tijela.

U tom smislu, feng shui izdvaja bambus, kao simbol zdravlja i blagostanja.

Trnovite biljke postavljene kraj izlaza, osiguravaju zaštitu doma, a svježe cvijeće u dom unosi sreću i bogatstvo.

Biljke oblih listova izuzetno su preporučljive za dom, jer smiruju energiju. Najbolje ih je postaviti u sjeverne kutove prostorija.

Biljke uspravnih listova pripadaju yang principu, što znači da u prostor mogu unijeti previše agresivne 'muške' energije, pa s njihovim smještajem u dom valja biti oprezan.

Crveno i žuto podiže energiju, plavo i ljubičasto umiruje

Što se tiče poslovnog prostora, biljke postavljene na istoku, jugu i jugoistoku, povećat će uspješnost vaših pothvata i donijeti vam sreću u poslu.

Sukladno tomu, treba izbjegavati postavljanje biljki na zapad, jugozapad i sjeveroistok.

Također, drži se da biljke oštrih listova negativno djeluju na auru, te mogu odbiti klijente.

U domu bi trebalo izbjegavati takve biljke smjestiti uz pokućstvo na kojem sjedimo ili ležimo, jer mogu oslabiti imunitet.

Crveno i žuto cvijeće pripada yang principu, i podiže energiju, dok plavo i ljubičasto pripada yin principu, i djeluje umirujuće.

Spathyphillum (mirni ljiljan), eliminira štetna zračenja monitora i tv ekrana, pa ga je preporučljivo držati u blizini tih uređaja. Lavanda je odličan izbor ako želite ubrzati ozdravljenje i oporavak.

Nema komentara:

Objavi komentar